با کمی دقت در طبیعت و جهان ریز و مولکولی اطرافمون با رخدادهای جالب و نظم پنهان در آنها آشنا میشیم که شناخت و درکشون ما رو به سمت کشف شباهت آشکار و هیجان انگیزی میکشونه . اینکه رفتاری که ما آدما با هم داریم خیلی هم مختص به خودمون نیست در واقع ما داریم از یه نظم کلی پیروی میکنیم و تا زمانی که در مسیر این نظم و طبق این الگو رفتار کنیم احتمال رسیدن به نتیجه ی مطلوب و سطح پایدار در روابط بین فردیمون بیشتره. حتی اگه از دروس شیمی و فیزیک دوره دبیرستانتون خاطره ی خوبی ندارید به این نوشته دقت کنید و سعی کنید به این شباهت توی زندگی خودتون برسید.

 شما میدونید یه واکنش شیمیایی چه زمانی رخ میده؟ زمانی که دو یا چند ماده ی شرکت کننده در واکنش پیوندهای اولیه ی بین اتم­های خودشونو می­شکنند و با عضو جدید پیوند برقرار می­کنند. البته این تشکیل پیوند به این سادگی و بی شرط و شروط هم نیست. در واقع شرایط و قوانین خاص خودشو داره. اول اینکه دو (یا چند) مولکول اولیه باید در جهت مناسب با هم برخورد داشته باشند، یعنی هر کدوم اون قسمت از سطح مولکول که قراره محل پیوند جدید باشه رو پیدا کنن. شرط بعد تعداد برخورد کافیه، تعداد مولکول هایی که موفق به پیدا کردن سطح مناسب مولکول مقابل باشند باید به میزانی باشه که واکنش رخ بده و شرط آخر و از نظر من مهم ترین شرطش انرژی کافیه. توضیح این شرط آخر یه ذره سخته ولی تصور کنید قراره پیوندی تشکیل بشه که مولکول نهایی به مراتب پایدارتر و قوی تر از ماده اولیه ها باشه پس مولکول های اولیه باید این انرژی رو هزینه کنند تا در نهایت به هدفشون که تولید محصوله برسن.( دیگه درباره ی نیروی پیشران واکنش و اینکه اهمیت تولید محصول پایدار به قدری هست که نیرو محرکه ی واکنش باشه توضیح زیادی نمیدم)

حالا اینا که چی؟ اینا رو گفتم که بگم دنیای شیمی خیلی زنده ست اصلا یه الگوی زنده و کامل برای ما آدماست که بی نهایت به رفتار اجتماعی ما انسان ها (از نوع متمدنش البته) بسیار شباهت داره ( بگما مولکول غیر متمدن هم کم نداریم!!). ما آدما هم توی روابطمون چنین قوانینی داریم. میزان پایداری و ثبات روابط بین فردی مون به نحوه ی صحیح و غلط برخوردهامون (جهت گیری) و میزان ارتباط و تلاشمون برای درک شرایط موجود و همچنین درک شخص مقابلمون (تعداد برخورد) و مقدار انرژی و پتانسیلی که برای ایجاد اون رابطه یا بوجود آوردن شرایط مطلوب و مورد نظرمون هزینه کردیم بسیار وابسته ست.


پ.ن: نوشته شده توسط یک شیمیست

پ.ن 2: درباره ی دنیای مولکولی بازم مینویسم

پ.ن 3: شناخت این دنیا به ما کمک میکنه تو مسیر درست تری قدم بذاریم و مسیر روشن تری پیش روی آیندگان باشه.